לקות למידה - לקויי למידה לקוי למידה וריכוז - הספרים המומלצים

לקויות למידה הם קשיים של האדם, ילדים ואף מבוגרים, בתחומים שונים בחיים. הם בעלי מנת מישכל רגילה לחלוטין, והקשיים הללו לא נותנים להם לממש את עצמם כפי שהם מסוגלים. רוב האוכלוסייה לא מתקשה בתחומים הללו ולכן לקויי הלמידה חשים תסכול.

לקויות הלמידה מתחלקים לתחומים שונים:

דיסלקציה - קשיים בקריאה.

דיסגרפיה - קשיים בתחומי הכתיבה והכתיב.

דיסקלקוליה - קשיים בחשבון.

ADHD/ADD - הפרעות קשב וריכוז.

יש עוד לקויות למידה אך אלה שהזכרנו הן העיקריות. 

לקות הלמידה היא בעיקר תורשתית והיום אפשר לאבחן אותן  ולהתמודד איתן, אם כי עדיין לא לחלוטין. מומחים שונים סבורים כי תופעת לקויות הלמידה היא שולית ואחרים מציינים כי התופעה נפוצה יותר מאשר סברו בעבר. תלמידים או מבוגרים שמאובחנים כלקויי למידה זוכים היום, לאחר איבחונים שונים, לתנאי לימוד ובחינות שמתאימים ללקויותיהם. כן התגלה, כי חוץ מלקויות הלמידה השונות, רמת המישכל ויכולות הלמידה של לקויי הלמידה גבוהים מאוד, לעיתים יותר מהאוכלוסיה שאינה סובלת מלקויות אלה. הלקויות מלוות את האדם לאורך חייו ואינן נעלמות בבגרותו, למרות שניתן מאוד לשפרן באמצעים שונים. התלמידים, שבעבר כונות "עצלנים" או "טיפשים" מאובחנים וזוכים לעזרה רבה יותר, שמאפשרת להם להתמודד עם בעיותיהם ואף להגיע להשכלה גבוהה עד לרמותיה הגבוהות ביותר. היום יש מודעות גבוהה מאוד ומחקרים רבים שלא התקיימו בעבר. יש גם אגודות שונות, כמו אגודת "ניצן", שתומכות, מאבחנות ויועצות בכל תחומי החיים ללקויי הלמידה למצות את הפוטנציאל החבוי בהם כדי שיפרוץ החוצה.

ספרים בנושא לקויות הלמידה:

דיסלקציה, דיסגרפיה, דיסקלקוליה

מפתח לדלת נעולה - לפרוץ את מחסום הדיסלקציה

מחברת: עמלה עינת

הספר "מפתח לדלת נעולה" דן בנושא הדיסלקציה. כיום יש הרבה סימני שאלה בנושא, שכן למרות היכולת השיכלית התקינה של הלוקים בדיסלקציה, האופייני אצלם הם הכישלונות בלמידה. כנראה שמדובר בהפרעה ביולוגית שאינה נראית לעין ולא בחוסר השקעה מספקת או בחוסר יכולת אינטלקטואלית. הספר מבוסס על מחקר עם קבוצת סטודנטים דיסלקטיים באקדמיה ומציג את מאבקיהם לכל אורך לימודיהם, מבית הספר היסודי ועד לאקדמיה. הספר מציג גם את הפגיעות החברתיות והרגשיות שעיצבו את יחסם לעצמם ולעולם. הספר מביא גם הצעות לאסטרטגיות למידה ייחודיות שמתאימות לסטודנטים דיסלקטיים. ספר חשוב ביותר.

מפתח לדלת נעולה - הורים מול מחסום הדיסלקציה

מחברת: עמלה עינת

הספר "מפתח לדלת נעולה - הורים מול מחסום הדיסלקציה"  מביא את נקודת המבט של ההורים לתלמידים דיסלקטיים. קיימת אי הבנה במפגש עם הליקויים הבלתי מובנים, אכזבותיהם, כעסם, העימותים עם המימסד, חוסר האונים והיאוש בכל התהליכים שמלווים אותם. הספר מביא גם את המקורות לדימוי האישי הנמוך בדרך כלל אצל תלמידים דיסלקטים ומביא את המקורות לכך בהורים, שלא תמיד תומכים. גישה תומכת של ההורים יכולה לתרום רבות לביטחון העצמי ולתפקוד הטוב של התלמידים הדיסלקטים. היא מאשימה את החברה בבורות ובאטימות בנושא, ומציעה דרכי שיקום להורים ולתלמידים. ד"ר עמלה עינת היא מומחית בנושא ומלמדת במכללה האקדמית בתל חי. ספר חשוב מאוד.

דימוי עצמי במראת הדיסלקציה - מורים במילכוד

מחברת: עמלה עינת

הספר "דימוי עצמי במראת הדיסלקציה" מציג את עולמם של תלמידים, הורים ומורים שחייבים להתמודד עם דיסלקציה. הספר הזה עוסק בעולמם של המורים, לאחר שהספרים הקודמים עסקו בעולמם של התלמיד לקוי הלמידה ובעולמם הקשה של הוריו. הספר חותם את הטרילוגיה שנקראה "מפתח לדלת נעולה". הספר הראשון נקרא "לפרוץ את מחסום הדיסלקציה" והשני - "הורים מול מחסום הדיסלקציה".ספר חובה להורים, מורים, תלמידים ולכל המתעניינים בנושא.

ADHD/ADD

ADD מריטת עצבים     

מחברים:  אדוורד מ. האלוול , ג'ון ג' רייטי

הספר מציע אבחון וטיפול ברמה גבוהה מאוד. הספר מכיל מידע רב ערך, השתתפות, עצות וטיפים ואף הומור משובח. הספר כתוב בשפה פשוטה ומכיל מידע מעשי רב, לצד מחקרים שנעשו בנושא וחושפים שיטות טיפול חדשניות.

                                                   

 לחיות עם ADD

מחברים: מ. סוזן רוברטס , ג'רלד ג' יאנסן

הספר מביא דרכי עבודה למבוגרים עם הפרעת חוסר קשב. הספר "לחיות עם ADD " הוא ספר אינטראקטיבי שמאפשר לקוראיו לזהות את הבעיות מהן הם סובלים ולפתח דרכים להתמודד עימן. הפרקים האחרונים מיועדים עבור הקורא שיוכל להתמודד בהצלחה עם בעיות שעלולות להתעורר בבית הספר, מקום העבודה ועוד.

 ADHD הפרעת קשב וריכוז אצל מבוגרים

מחברת: ענת קורת

הספר " ADHD  - הפרעת קשת וריכוז אצל מבוגרים" פורש בפני הקורא את מאפייני ההפרעה ואת דרכי האבחון ל-ADHD, ואף מציע דרכי טיפול עצמי. הספר מכיל ראיונות עם אנשים בעלי הפרעת קשב, ועם מומחים בתחום. ענת קורת, בעלת תואר שני בתחום, מנהלת קליניקה פרטית לטיפול במבוגרים וילדים בעלי הפרעת קשב וריכוז.

 מי מפחד מ Adhd ?

מחברת: שרית טגנסקי

הספר "מי מפחד מ "Adhd? הוא מדריך מעשי להורים שמתמודדים עם ילד בעל הפרעות קשב וריכוז. המדריך כתוב בשפה ברורה, ונכון לענות על שאלות בוערות ולתת מענה על הבעיות היומיומיות שיכולות להתעורר. בין הנושאים בספר: מה היא בעצם הפרעת קשב וריכוז? מתי כדאי לגשת לאבחון ומהו תהליך אבחון תקין? מי משתתף ב"טיפול רב מערכתי"? האם הפרעת קשב וריכוז אצל בנות שונה מאשר אצל בנים? למה מתכוונים בבית הספר כשאומרים "ועדת השמה"? כיצד לשמור על שגרת החיים ואיכות החיים של הילד וההורים. הספר מכיל מידע אינפורמטיבי רב, עצות מעשיות וטיפים מועילים. מחברת הספר שרית טגנסקי, היא דוקטורנטית לחינוך מיוחד ובמשך שנים שילבה עבודת מחקר עם עבודת שטח מעשית בתור מורה בכירה לחינוך מיוחד. כיום היא מעבירה הרצאות וסדנאות בנושא ומנהלת עמותות שמסייעות לילדים עם הפרעות קשב.

 הילד שלא ידע פחד - סיפור חיים אמיתי

מחברת: אלה הרמתי

הספר "הילד שלא ידע פחד" הוא סיפור חיים אמיתי על לקויות למידה והתמודדויות עם ADHD (הפרעות קשב וריכוז) ועם שכול. הסיפור הוא על גיל, שבשל דלקת קרום המוח בינקותו לקה בהפרעות למידה שונות , כולל הפרעות קשב וריכוז והיפראקטיביות. בשל היותו משולל רגש של פחד הוא עשה דברי מסוכנים ובגיל שבע עשרה וחצי נהרג בתאונת אופנוע. הספר עוקב אחרי המשפחה, חייה בצל בנה וקשייו ולאחר מכן עם התמודדותה בחיים השכולים. משפחות רבות עם בעיות דומות יוכלו למצוא עצות מועילות בספר. המחברת, אלה הרמתי, בעלת שני תארים, ראשון ושני בחינוך מיוחד ובייעוץ חינוכי, כותבת את הספר מתוך ניסיונה האישי. ספר נפלא.

 דיבס - הילד המחפש את זהותו

מחברת: וירג'יניה אקסליין

הספר "דיבס - הילד המחפש את זהותו" הוא ספר מבריק על התפתחות הילד. דיבס, ילד חלש ומופרע ביותר, כמעט והופך להיות למקרה קליני ומוגדר כלוקה בנפשו. אולם ד"ר אקסליין, פסיכולוג מומחה מטפל בדיבס והופך אותו לאישיות מבריקה ולמנהיג. המחברת זכתה לשבחים רבים ולתהודה גדולה ואף עולם המדע הוקיר את תרומתה בשל ספר זה. הספר יעניק תועלת רבה לכל הורה, סיפור מרגש ומתאר בצורה האמינה ביותר התפתחות נפשית של ילד. גם אנשי מקצוע יוכלו להיעזר רבות בספר.

 אימון מוחי לריפוי הפרעת קשב וריכוז

מחבר: ד"ר אמנון גימפל

הספר " אימון מוחי לריפוי הפרעת קשב וריכוז" מלמד אותנו להיפטר מהצורך בתרופות, להשתלט על היפראקטיביות והתנהגויות אימפולסיביות, לפתח מיומנויות זיכרון, ריכוז וקבלת החלטות. את הספר כתב ד"ר אמנון גימפל, פסיכיאטר ונוירולוג.